• Jak motywować dziecko do nauki?

• Motywacja jest motorem rozwoju dziecka i źródłem sukcesu. Dzięki niej możliwe jest osiągnięcie wytyczonych celów. Proces edukacji, długi i intensywny, wymaga od uczniów sporo wysiłku, dlatego pierwszą czynnością w toku nauczania powinno być rozbudzenie właściwej motywacji. W jaki sposób to robić?

• O motywacji...

• Motywacja zewnętrzna czy wewnętrzna?

W przypadku małych dzieci wykorzystujemy motywacje zewnętrzną, czyli opartą na wzmocnieniach w postaci nagród materialnych (zabawkach, słodyczach) lub społecznych (uśmiech, pochwała, przybicie piątki).

Wraz z rozwojem dziecka dążymy do budowania u niego motywacji wewnętrznej. Po to, aby dziecko podejmowało działania niezależnie od czynników zewnętrznych. Motywacja dziecka powinna opierać się na satysfakcji, poczuciu zadowolenia oraz przekonaniu, że warto się doskonalić.

11 sposobów skutecznego motywowania do nauki (według Doroty Zawadzkiej):

1. Stwórz pozytywną atmosferę do nauki
          2. Wykorzystuj znajomość zainteresowań i pasji dziecka