• SKS

•

Spośród wszystkich form ekspresji kulturowej człowieka, aktywność fizyczna ma znaczenie największe”.

Program wychowania fizycznego może być realizowany w systemie klasowo- lekcyjnym, jak również w dłuższych lub krótszych blokach zajęć w szkole oraz poza szkołą, w zespołach międzyklasowych, czy w grupach według zainteresowań. Zajęciami w ramach lekcji wf objęci są w zasadzie ( z wyjątkiem osób zwolnionych ze względów zdrowotnych) wszyscy uczniowie. Jednakże zajęcia lekcyjne nie zaspokajają w pełni potrzeb ruchowych dzieci i młodzieży w okresie dynamicznego rozwoju biologicznego.

Poza lekcjami wf szkoła może i powinna zapewnić uczniom dodatkowe możliwości ruchowego wyżycia się w postaci:

- zajęć sportowych.

CELE EDUKACYJNE.

- Rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów, zainteresowanie aktywnością ruchową, angażowanie emocjonalne.

- Wspieranie uczniów w działaniu, umiejętne podsuwanie propozycji aktywności ruchowej.

- Uczeń współdecyduje wraz z nauczycielem w programowaniu i realizacji zajęć sportowych.

- Rozwijanie pomysłowości i oryginalności w myśleniu i działaniu, wychodzenie naprzeciw propozycjom uczniów.

- Rozwijanie umiejętności projektowania i organizowania zajęć ruchowych przez uczniów. Stwarzanie warunków do samorealizacji powierzając odpowiednie role: organizatora, sędziego, asekurującego itp.

- Pomoc w poznawaniu samego siebie-, jaki jestem (sprawny, zdolny ruchowo, agresywny, ugodowy itd.), co potrafię, co najbardziej lubię, jakie są moje ulubione sporty, dziedziny rekreacyjne itp.

- Nauka w pokonywaniu bariery lęków i braku wiary we własne siły. Uświadomienie, jak przez wf i sport możemy nabierać pewności siebie i skuteczności w działaniu.

- Rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole i poczucia radości ze wspólnej zabawy.

- Stosowanie zasady „ dla każdego coś odpowiedniego”.

- Stosowanie atrakcyjnych form i metod zajęć.

OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW UCZĘSZCZAJĄCYCH NA DODATKOWE ZAJĘCIA SPORTOWE POZALEKCYJNE I POZASZKOLNE.

Uczeń:

- Wie, jaki wpływ na nasz organizm ma ruch.

- Wie, ile czasu potrzeba, by stać się sprawnym.

- Potrafi sprawić, aby ćwiczenia stały się nawykiem.

-Zna różnego rodzaju gimnastykę.

- Zna różne formy treningu.

- Wie, jakie najczęściej występują kontuzje i potrafi udzielić pierwszej pomocy.

- Wie, co to jest stres i zna kilka technik relaksacji.

- Wie, jakie produkty spożywcze mają wartości odżywcze.

- Rozumie, dlaczego dieta powinna być urozmaicona, a posiłki regularne.

- Zna zasady higienicznego postępowania w odniesieniu do własnego ciała i środowiska.

- Wie jak bezpiecznie zachować się na spacerze, wycieczce, w czasie zajęć ruchowych.

-Wie jak uniknąć wad postawy ciała.

- Umie zaplanować swój dzień.

- Rozumie, na czym polega dobre komunikowanie się i współpraca z innymi.

- Bierze udział w zawodach sportowych oraz godnie reprezentuje szkołę.