• Zajęcia filozoficzne

,, Jedni przychodzą tutaj się uczyć, by zaspokoić ciekawość, inni, by dzięki wiedzy dojść do sławy i majątku, jeszcze inni, by posiąść władzę nad drugimi. Te pobudki są próżne i nieszlachetne. Szlachetnie czynią jedynie ci, co uczą się, by innym czynić dobro i osiągnąć mądrość. "

Św. Bernard z Clairvaux

Prowadząca- Krystyna Bogiel

Na podstawie programów

1.      Edukacja filozoficzn , wydawnictwo Stentor, autorstwa Hanny Dziduszko.

2.      Filozofia w szkole, wydawnictwo ZamKor, autor- Jerzy Plikowski

Cele główne zajęć:

a) Rozbudzanie zainteresowań filozofią;

b) wspieranie obowiązkowej edukacji filozoficznej w gimnazjach;

c) ukazywanie specyfiki problemów filozoficznych i ich odniesień do innych nauk oraz przedmiotów szkolnych; kształtowanie umiejętności integrowania wiedzy uzyskanej w edukacji szkolnej;

d) ukazywanie tradycji filozofii europejskiej jako fundamentu jedności kulturowej i duchowej Europy;

e) kształtowanie filozoficznych zainteresowań młodzieży, rozwijanie samodzielnego myślenia uczniów oraz formowanie ich wrażliwości poznawczej oraz moralnej; wspieranie utalentowanych uczniów;

f) wspieranie nauczycieli szkół gimnazjalnych w rozwijaniu realizacji filozoficznej

ścieżki edukacyjnej.

I CELE EDUKACJI FILOZOFICZNEJ

A.    CELE OGÓLNE

Program przewiduje realizację trojakiego rodzaju celów ogólnych.

Pierwsza grupa celów dotyczy ukształtowania w uczniach pewnych pożądanych cech osobowości. Cele te obejmują:

1. Rozbudzenie zainteresowania filozofią.

2. Pogłębienie samoświadomości.

3. Rozwinięcie krytycyzmu filozoficznego.

4. Ukształtowanie refleksyjnej postawy wobec rzeczywistości.

5. Rozbudzenie wrażliwości na wartości poznawcze, etyczne i estetyczne.

Druga grupa celów ogólnych dotyczy wiedzy, jaką  powinien przyswoić sobie uczeń w wyniku edukacji filozoficznej:

1. Wiedza o podstawowych problemach filozoficznych, zwłaszcza:

a) o problemach istnienia,

b) o poznawaniu rzeczywistości,

c) o języku i komunikacji,

d) o człowieku w aspekcie etycznym, antropologicznym i historycznym,

e) o sztuce i twórczości artystycznej.

2. Znajomość pojęć filozoficznych.

3. Znajomość wybranych nurtów, kierunków i szkół filozoficznych w starożytnej Grecji oraz znajomość w bardzo ogólnym zarysie całokształtu kultury antycznej.

Trzecia grupa celów dotyczy umiejętności, jakie uczeń winien opanować  to:

1. Umiejętność logicznego myślenia.

2. Umiejętność dostrzegania i artykułowania problemów.

3. Umiejętność wolnego od emocji i bezstronnego rozważania problemów.

4. Umiejętność dyskutowania w celu wspólnego ustalenia prawdy.

5. Umiejętność dostrzegania więzi łączących pozornie odległe zagadnienia (prof. z zakresu wiedzy humanistycznej i wiedzy przyrodniczej).

B.     CELE SZCZEGÓŁOWE

1.      Rozbudzanie i kształtowanie wrażliwości moralnej, społecznej i estetycznej.

2.      Przygotowanie do wzbogaconego o własne refleksje obcowania z filozofią jako umiłowaniem mądrości, drogą wiodącą do lepszego poznania prawdy i jednym z fundamentów kultury.

3.      Dostrzeganie związków między przemianami społecznymi i odkryciami naukowymi a przemianami światopoglądowymi.

4.      Zachęcanie do bliższego i głębszego poznania samego siebie.

5.      Pomoc w odkrywaniu własnej tożsamości.

6.      Pomoc w uzyskaniu możliwie najlepszych odpowiedzi na podstawie pytania (prof. dotyczące sensu życia ludzkiego).

7.      Rozwijanie umiejętności dostrzegania powiązań pomiędzy własnym doświadczeniem a myśleniem.

8.      Budzenie i rozwijanie osobistych zainteresowań.

9.      Integrowanie wiedzy z różnych dziedzin.

10.  Budowanie spójnego obrazu rzeczywistości.

11.  Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za słowo.

12.  Czytanie ze zrozumieniem tekstów naukowych, popularnonaukowych, literackich i publicystycznych.

13.  Kształcenie umiejętności odróżniania w tekstach  przedstawienia faktów od wyrażania opinii.

14.  Rozwijanie narzędzi językowo-myślowych, ułatwiających dialog, przede wszystkim takich jak:

·         formowanie opinii,

·         stosowanie wyjaśnień,

·         rozróżnianie pojęć,

·         definiowanie pojęć,

·         dostrzeganie powiązań między pojęciami,

·         używanie kryteriów,

·         porównywanie,

·         klasyfikowanie,

·         wnioskowanie,

·         argumentowanie i tworzenie uzasadnień,

·         posługiwanie się przykładami,

·         dostrzeganie ukrytych założeń,

·         badanie konsekwencji,

·         wykrywanie sprzeczności i błędów w rozumowaniu (własnym i cudzym).

15.  Kształcenie i  rozwijanie umiejętności analizowania problemów filozoficznych.

16.  Rozwijanie umiejętności prowadzenia dialogu, pojmowanego jako narzędzie poznania różnych punktów widzenia i jako jeden ze sposobów wnikliwego badania problemów filozoficznych.

17.  Kształtowanie postawy tolerancji i otwartości wobec drugiego człowieka.

18.  Budowanie zaufania do własnego umysłu.

19.  Dostrzeganie popełnionych błędów jako czynnika pomocnego w drodze do doskonalszego myślenia.

II METODY I PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW

Przez metody rozumie się ogólny sposób realizowania programu edukacji filozoficznej.

W pracy obowiązywać będą następujące zasady:

1.      Zasada podmiotowości ucznia

2.      Zasada dobrowolności

3.      Zasada przejrzystości

Metody pracy:

·         Dialog (dyskusja)

·         Dyskusje  autonomiczne  pierwszego i drugiego stopnia (bez udziału nauczyciela)

·         Dyskusje o charakterze dociekania

·         Czytanie analityczne