• REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

1. Biblioteka szkolna jest pracownią szkolną służącą realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły, doskonalenia warsztatu pracy nauczyciela, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców oraz wiedzy o regionie. Pełni rolę szkolnego centrum informacji.

2. Do zadań biblioteki należy:

a) gromadzenie, wypożyczanie, udostępnianie książek i innych źródeł informacji,

b) gromadzenie i wypożyczanie, udostępnianie oraz przekazywanie uczniom bezpłatnych podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych,

c) tworzenie warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjna i komunikacyjną,

d) rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów,

e) wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania i uczenia się,

f) organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną,

g) określenie szczegółowych warunków korzystania przez uczniów z podręczników lub materiałów edukacyjnych, uwzględniając konieczność zapewnienia  trzyletniego okresu używania tych podręczników.

3. Z biblioteki mogą korzystać:

a.      uczniowie

b.      nauczyciele, inni pracownicy szkoły

c.      rodzice (prawni opiekunowie)

4. Pomieszczenie biblioteki umożliwia gromadzenie i udostępnianie zbiorów zgodnie z profilem programowym szkoły podstawowej, tj. przede wszystkim bezpłatne podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe, lektury szkolne, podręczniki, literaturę pedagogiczną i informacyjną, literaturę piękną i popularnonaukową, programy edukacyjne płytach CD, DVD.

5.      Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.

6.      Każdy czytelnik powinien zaznajomić się z regulaminem biblioteki.

7.      Biblioteka udostępnia swoje zbiory w czasie trwania zajęć dydaktycznych zgodnie z organizacją roku szkolnego.

8.      Uczniowie nie wchodzą do pomieszczenia biblioteki. Wypożyczanie książek odbywa się przy wejściu do biblioteki

8.      Czytelnicy mają prawo do bezpłatnego korzystania ze zbiorów biblioteki, jednocześnie jednak są zobowiązani do dbałości o wypożyczone książki.

9.      Ze zgromadzonych w bibliotece książek można korzystać:

- wypożyczając je do domu/podręczniki, materiały ćwiczeniowe, lektury, literatura piękna i popularnonaukowa/

- na miejscu w bibliotece /encyklopedie, słowniki, leksykony, albumy,itp./

10. Wypożyczać książki wolno jedynie na swoje konto. Nie wypożycza się książek korzystając z kart czytelnika koleżanek, kolegów, nauczycieli, pracowników szkoły.

11. Książek wypożyczonych w bibliotece nie należy udostępniać innym osobom.

12. Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Czytelnik przed wypożyczeniem powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone uszkodzenia zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.

13. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki /w tym jedną lekturę obowiązkową/, ale w uzasadnionych przypadkach nauczyciel bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczonych pozycji z podaniem terminu ich zwrotu.

14. Uczniowie przygotowujący się do konkursów mają prawo wypożyczenia większej liczby książek jednorazowo.

15. Maksymalny czas wypożyczenia książki to 4 tygodnie, podręczników – na dany rok szkolny.

16. Jeżeli uczeń nie odda książki w przewidzianym terminie, na początku kolejnego roku szkolnego zostaje  upomniany. Uczeń nie uzyska możliwości korzystania z biblioteki aż do momentu zwrotu zaległych materiałów.

17. W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki wypożyczonej z biblioteki, czytelnik musi niezwłocznie odkupić taką samą /w przypadku lektur/ albo inną wskazaną przez bibliotekarza pozycję o wartości odpowiadającej aktualnej cenie pozycji zagubionej lub zniszczonej. Do czasu uregulowania należności czytelnik jest zawieszony w prawach korzystania z biblioteki.

18. Czytelnicy opuszczający szkołę /nauczyciele, uczniowie, pracownicy/ zobowiązani są do oddania materiałów wypożyczonych z biblioteki.

19. Uczeń jest zobowiązany do zwrócenia wszystkich wypożyczonych z biblioteki książek na dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego.

20. Najlepszym czytelnikom na koniec roku szkolnego przyznawana jest nagroda książkowa.

21.Uczeń ma możliwość wypożyczenia książek na okres ferii zimowych.

22. Absolwenci i uczniowie opuszczający szkołę są zobowiązani bezwzględnie  rozliczyć się z biblioteką.

23. W bibliotece szkolnej zabrania się  słuchania muzyki, grania w gry online z telefonów, odtwarzaczy plików audio, słuchania muzyki, prowadzenie głośnych rozmów zakłócających pracę biblioteki i wzajemnego komunikowania się. Nie wolno wnosić do biblioteki kurtek, jedzenia i picia.

24. Każdy czytelnik zobowiązany jest do zaznajomienia się z niniejszym regulaminem i do bezwzględnego przestrzegania go.