• Materiały dla uczniów kl.4

•  Temat: Dzieciństwo Fryderyka Chopina.

Karta pracy (17 marca)

Dzieciństwo Fryderyka Chopina

1. Uzupełnij tekst.

Fryderyk Chopin urodził się w __________ roku. Dzieciństwo spędził w ____________________. Jego nauczycielką muzyki była początkowo ____________________, Tekla Justyna Chopin. Gdy Fryderyk miał __________ lat, rozpoczął naukę gry na ____________________. Jego nauczyciel – ____________________ ____________________ – był zaskoczony szybkimi postępami ucznia. W wieku __________ lat Chopin skomponował Poloneza g-moll. Utwór ten został wydany drukiem, a jego mały twórca zyskał sławę.

2. Wstaw literę „P” w kratki obok zdań prawdziwych, a literę „F” – przy zdaniach fałszywych.

c Fryderyk był jedynym synem państwa Chopinów.

c Ojciec kompozytora był z pochodzenia Niemcem.

c Fryderyk Chopin zaczął się uczyć gry na fortepianie w wieku trzech lat.

c Fryderyk miał trzy siostry i dwóch braci.

c Pierwszy wydrukowany utwór Chopina nosi tytuł Polonez g-moll.

Temat na dzień 24 marca (zapisujemy w zeszycie): Ludowa zabawa. Polskie tańce narodowe - mazur - powtórzenie.

Lekcja 21 w podręczniku (czytamy temat lekcji). Czytamy tekst piosenki ludowej "Uciekła mi przepióreczka..."

Wyjaśnić w zeszycie znaczenie słowa folklor (termin był już wyjaśnany wcześniej) - znaczenie terminu można odszukać w wikipedii.

Wyjaśnić temin "mazur" - źródło: podręcznik, wikipedia.

Przesłuchać na you tube utworu "Uciekła mi przepióreczka...".