Gdzie można z nią dojść i jak się po niej poruszać?
Współczesny rynek edukacji i pracy charakteryzuje się ciągłymi zmianami. Globalizacja gospodarki, postęp technologiczny, wzrastająca ilość informacji dotycząca zawodów, dróg kształcenia, bezrobocia powoduje trudności w przystosowaniu się do tych zmian. Młody człowiek powinien być przygotowany do funkcjonowania w nowej rzeczywistości, do ustawicznego dokształcania się, zdobywania umiejętności przydatnych w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru zawodu. Mapa Karier to platforma, dzięki której każdy może sprawdzić predyspozycje zawodowe. Może również odkryć, lepiej poznać i porównać setki zawodów oraz przekonać się, jak wygląda droga od szkoły podstawowej do ich wykonywania.
Mapa karier inaczej niż w przypadku standardowych testów predyspozycji zawodowych stara się pokazać, że planowanie kariery nie polega na podjęciu jednej wiążącej na całe życie decyzji. Większość uczniów będzie w przyszłości kilkakrotnie w ciągu swojej kariery zmieniać miejsce pracy, a czasem nawet zawód. Badania wskazują, że wtedy, kiedy obecni uczniowie wejdą na rynek pracy, będzie on wyglądał zupełnie inaczej niż dziś, a w wykonywaniu wielu czynności ludzi zastąpią inteligentne maszyny. Warto zatem rozmawiać z uczniami o gotowości do przekwalifikowania się oraz o różnych sposobach zdobywania kompetencji i umiejętności. Dlatego nawet planując pracę w zawodach o profilu humanistycznym, warto czasem zadbać o wiedzę z przedmiotów ścisłych, a z kolei inżynierowi może przydać się umiejętność pisania dłuższych tekstów.
Do dyspozycji użytkowników są dwa tryby pracy z Mapą: Miasto Zawodów oraz Ścieżki Kariery. Pierwszy zachęca do poszukiwania zawodów na specjalnie zbudowanej do tego celu mapie miasta (i okolic) zawierającej wypełnione pracownikami budynki. Można łatwo sprawdzić, jakie zawody spotyka się np. w banku. Drugi pozwala na przeglądanie wszystkich zasobów Mapy w widoku listy.
Dzięki zakładce Miasto zawodów odkryjesz setki ciekawych zawodów i informacje o nich np. wielkość rynku pracy, czas nauki i zarobki.
To tryb dla odkrywców. W budynkach możemy odnaleźć przedstawicieli różnych zawodów. Ale też sprawdzić, które zawody można wykonywać w jednej lokalizacji.
Ścieżki kariery – tu dowiesz się, co trzeba umieć i jakie wykształcenie zdobyć, aby pracować w różnych zawodach.
Jeśli nauka ma pomóc uczniom w zdobyciu dobrej i satysfakcjonującej pracy, to musi być w jasny sposób połączona z tym, czego będzie wymagać od nich świat również poza murami szkoły. Dlatego opisując poszczególne zawody w trybie Ścieżki Karier eksperci starają się kompleksowo pokazać drogę edukacyjną, która może do nich prowadzić – od przedmiotów szkolnych po studia uniwersyteckie; od przydatnych kursów, po wymagane egzaminy i certyfikaty. Każdy zawód ma tutaj swój opis, przykładową ścieżkę edukacyjną oraz listę wymaganych kwalifikacji. Te ostatnie zostały podzielone na trzy kategorie: istotne dla danego zawodu, szczegółowe kwalifikacje zawodowe (czyli wymagane egzaminy, kursy lub wykształcenie kierunkowe) oraz ogólne, które obejmują przydatną wiedzę przedmiotową. Można tu znaleźć odpowiedź na pytania w rodzaju “Dlaczego pilot samolotu musi znać fizykę?”. Żadna rozmowa o przyszłości zawodowej nie powinna odbywać się bez kilku chociażby danych z badań rynku pracy. W Mapie Karier wykorzystane zostały informacje statystyczne pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Pomocy Społecznej. Zatem Mapa Karier pozwala na poznanie zawodu zarówno od strony edukacyjnej, jak i od strony rynku pracy.
Blog, inspiracje zawodowe
Zawierająca ponad 350 rekordów baza zawodów w Mapie Karier rośnie z miesiąca na miesiąc, a wraz z nią przybywa pomysłów na jej wykorzystanie. To właśnie na blogu pojawiać się będą aktualne informacje o rynku pracy i doradztwie zawodowym, a także historie i opowieści osób wykonujących różne zawody.
Pozdrawiam
Doradca zawodowy
Izabela Kozłowska